idea   regulamin
Szukaj sprzętu:  
 
Wszystkie
Korpusy
Obiektywy
Lampy błyskowe i akcesoria
Windery i baterry packi
Konwertery
Filtry
Mieszki i pierścienie redukcyjne
Statywy
Pozostałe
Wszystko do makrofotografii

 
Artykuły
Dokumentacje techniczne
Ciekawe linki

 
 Artykuł: Historia Pentaxa, firmy od której dla mnie wszystko się zaczęło.
Dodano: 2006-09-28, 23:57:57
Firma Pentax wprowadziła na rynek w 1975 roku trzy modele korpusów, które miały zrewolucjonizować rynek fotograficzny. Modele te nie tylko rozpoczynały nową serię korpusów K, ale i wprowadziły zupełnie nowe standardy. Najważniejszym z nich i docenianym do tej pory przez wszystkich miłośników Pentaxa i nie tylko, jest wprowadzone wówczas bagnetowe mocowanie obiektywów.
Nazwa mocowania, a jakże 'K' wyraźnie nawiązywała do powstałej serii korpusów. Firma odchodząc od tradycyjnego i mało już funkcjonalnego (żeby nie powiedzieć mało praktycznego) mocowania na standardowy gwint M42 nie zapomniała o całym dziedzictwie optyki, w jakie wyposażone były doskonałe przecież szkła S-M-C Takumar dedykowane do Spotmaticów. Zaowocowało to tym, że pomimo iż od tego czasu upłynęło już ponad 30 lat, obiektywy te wciąż jeszcze cieszą się znakomitą opinią wśród użytkowników i kolekcjonerów sprzętu fotograficznego. Obiektywy tej serii ciągle bez problemu stosować można z najnowocześniejszymi lustrzankami Pentaxa, posiadającymi ten sam, choć w nieco zmutowanej (unowocześnionej) formie, bagnet K. Połowa lat siedemdziesiątych to zdecydowanie przełomowy moment w historii firmy. Asahi wprowadzając na rynek zupełnie nowe, rozwiązania nie mogło zapomnieć o swoich stałych klientach, którzy przecież posiadali już w swoich kolekcjach sporą ilość znakomitej optyki na M42. Właśnie z myślą o nich powstała szeroka gama akcesoriów, które ułatwiały przejście z jednego systemu w drugi. Wśród nich najważniejszym był pierścień umożliwiający mocowanie obiektywów z gwintem M42 do nowych korpusów z serii K.
Rozwiązanie takie, choć bardzo praktyczne i łatwe miało charakter tymczasowy, bo przecież bagnet nie służy tylko do tego, żeby szybko montować i zmieniać obiektywy. Przede wszystkim ma on za zadanie ułatwiać swoją własną rozbudowę (ewolucję).
Pentax jednak w swoim toku ewolucji nie stał w miejscu w i ciągle poszerzał swoja ofertą zarówno dla prawdziwych pasjonatów fotografii jak i dla fotoamatorów (niedzielnych pstrykaczy). Tak też już w 1976 roku powstały kolejne korpusy z serii K powstał K1000 oraz PENTAX ME. Mała, zgrabna i bardzo praktyczna, łatwa w obsłudze lustrzanka, zrewolucjonizowała rynek fotografii amatorskiej na zachodzie Europy. Jak się później okazało dała ona początek nowej serii M korpusów oraz serii obiektywów SMC-M. Zarówno korpusy serii K i M jak i obiektywy serii K i M były przez pewien okres produkowane równolegle. Korpusy serii M (oprócz modelu MX) posiadały już jednak elektronicznie wyzwalaną migawkę a jedyne czasy mechaniczne jakie posiadały to X i B. Były jednak mniejsze gabarytowo, zgrabniejsze. Taka też była stworzona dla niech seria M obiektywów, ładnie zaprojektowane z charakterystycznym srebrnym pierścieniem na przedzie posiadały w standardowych modelach średnicę mocowania filtrów 49mm podczas gdy obiektywy serii K miały 52mm. W bagnecie jednak zmian nie było.
Kolejna rewolucja w bagnecie miała nadejść wraz z modelem korpusu serii M, Pentaxem ME-F. Ten jak na owe czasy, nowoczesny aparat był potomkiem od sławnego modelu ME SUPER, wyposażonym w system AF (Auto Focus). Był to rok 1981 i choć nowoczesny jak na owe czasy system nie wypalił. Okazał się zbyt wadliwy i mało praktyczny, a stworzony wówczas jedyny do tego aparatu obiektyw SMC PENTAX-M ZOOM AF 35-70mm 1:2,8 dodatkowo zasilany musiał być 4 bateriami typu AA, co znacząco zwiększało jego gabaryty.
Dodać jeszcze należy, że sam korpus również wymagał do pracy 4 a nie dwóch jak w innych modelach tej serii baterii typu A76.
Pentax zawiesił więc projekt realizacji lustrzanki z AF na tym jednym modelu korpusu i obiektywu.
W 1983 roku Pentax zaprezentował model SUPER A (Am. PROGRAM A) z którym jednocześnie wprowadził na rynek nowe serie obiektywów A. Seria ta posiadała równie dobrą optykę jak poprzednie, ale posiadała, dodatkowy atut. W bagnecie zastosowano dodatkowe styki umożliwiające współpracę korpusu z obiektywem w trybie preselekcji czasu. Korpusy serii A i następnych wyposażone w funkcję Program mogły teraz same dobierać wartość przysłony i czasu otwarcia migawki użytkownikowi pozostawiając już tylko ustawianie ostrości. Powstała 2 lata później seria korpusów P była już ostatnią nie posiadającą wbudowanego systemu AF. Produkowana była właściwie do roku 1988 kiedy to Pentax zrobił poważny krok w swojej historii. Wprowadził na rynek model SFX, od początku zaprojektowany z systemem AF. Tak bagnet K wszedł w kolejny etap ewolucji…

Opinie użytkowników: Jeszcze nie oceniano.
Dodaj swoją opinię:
Autor: ocena:    
Wszystkie opinie muszą uzyskać akceptację moderatora. Przeczytaj regulamin dodawania opinii, aby wiedzieć jakie treści nie mogą być zamieszczane w opiniach.
© KJO Korzystanie ze strony oznacza ackeptację regulaminu. wstecz góra